Alperen Bozkurt

Rails Urlden Username Almak

21 Aug 2017 tarihinde yayınlandı.

Google, Twitter, İnstagram ve diğerleri artık user_id yi urlden almıyor.Daha anlamlı daha akılda kalıcı şeyler kullanıyorlar. Username. Artık username‘lerimiz bizim benzersiz idlerimiz olmaya başladı. Peki internetin öncüleri böyle yapıyor da biz neden eski sitilde devam ediyoruz ?

http://site.com/users/121331231 olarak girdiğimiz kullanıcı sayfasına http://site.com/alperenbozkurt olarak girmek daha kolay ve akılda kalıcı olmaz mıydı? Tabi ki olurdu.O zaman bizde örnek bir Rails uygulaması ile bunu yapalım.Olay gayet basit. routes.rb dosyasında oynama yapacağız ve show actionunda biraz değişiklik yapacağız.

Name, surname, email ve username alanları olan bir users modelimiz olduğunu düşünelim. routes.rb bu model routes.rb dosyasında resources :users şeklinde çağırılıyor bu yapıya göre kayıt olan bir kişi REST mimarisine uygun bir şekilde /users/1 olarak kendi profil sayfasına gidecek. routes.rb dosyamızı şu şekilde düzenleyelim;

Rails.application.routes.draw do
 resources :users, except: [:show]
 get '/:username', to: 'users#show', as: 'profile'
end

Tamam ama şimdi biz burada ne yazdık. Sitemize bir ‘/birşey’ şeklinde bir get isteği gelirse onu UsersController‘ın Show action’ına yönlendir. profile_path şeklinde yazarak da railsin içerisinde kullanabileceğiz. Except ile de gereksiz kalabalıktan kurtulduk. Show action’ını kendimiz yazdığımız için, resources’deki yönlendirmeye gerek kalmadı.

Peki, linke bir kullanıcı adı verdiğimizde show action’ını çalışıyor burada ne yapmamız gerekiyor.

 def show
  @user = User.find_by(username: params[:username])
 end

Bu şekilde artık @user değişkeni, veritabanında kayıtlı olan username’in bilgileri ile doluyor. Artık view ve controller katmanındaki linkleri profile_path şeklinde vermeliyiz. Örneğin link_to metodunu kullanıcaksak;

<% @users.each do |user| %>
 <tr>
  <td><%= user.name %></td>
  <td><%= link_to 'Profili', profile_path(user.username) %></td>
 </tr>
<% end %>

Gibi kullanabiliriz. Kontrol katmanında da aynı şekilde, mesela bir kayıt işleminde;

 if @user.save
  redirect_to profile_path(@user.username), notice: 'Kullanıcı başarıyla oluşturuldu.'
 else

Şeklinde kullanabiliriz. Username’in eşsiz olduğuna dikkat edilmeli yoksa ortalık karışabilir. Username’i eşsiz yapmak için user model dosyasın’a alttaki satırı ekleyebilirsiniz.

class User < ApplicationRecord
 validates :username, uniqueness: {message: 'zaten kullanıyor Lütfen başka bir kullanıcı adı seçiniz.'}
end

Bu yazı da bu kadar. Bir yanlışım olmuşsa yada klavyem sürçmüşse, yorum kısmından veya e-posta ile bana bildirebilirsiniz.