Alperen Bozkurt

Kurulumdan Sonra

21 Jun 2017 tarihinde yayınlandı.

Yaklaşık 2 yıldır ubuntu kullanıcısıyım fakat sürekli olarak yeni dağıtımlar deneyip onları değerlendiriyorum. Bu yazıda yeni bir dağıtım kurduğumda yapmam gerekenleri listeliyeceğim ve herbirinin teker teker kurulumları anlatacağım.

Git

İlk olarak git yüklemek gerekiyor. Kısaca git’den bahsedersek. Git bir sürüm kontrol sistemidir. Yani projenizin eski yedeklerini tutar. Ne zaman ne değişiklik yaptığınızı bilirsiniz. Yedek, yedek2, yedekson, yedeksonson, yedeksonsonson gibi klasörler kullanmak yerine git kullanmak daha uygun görünüyor. Github ise bizim dosyalarımızı online olarak tutmamızı sağlar.

Git Kurulumu ve ayarları burada

Terminal

Terminalimiz için zsh ve ohmyzsh yükleyeceğiz. Bu klasörler arasında daha kolay dolaşmamız ve git v.b programlarımızı daha hızlı kullanmamız için gerekli. Yükledikten bash dan farkını göreceksiniz zaten. :)

ZSH Kurulumu ve ayarları burada

Gnome

Tabiki vazgeçilmezim gnome. Gnome kullandıktan sonra farkettimki adamlar tam benim istediğim gibi bir masaüstü ortamı sunmuşlar tabi biraz eksiklikleri var onları ayarlıyacağız. Pencere Yönetim tuşlarının yeri, üst taraftaki barı otomatik gizlenir yapma, icon takımı seçimi shell seçimi gibi işlemleri yapacağız.

Gnome-shell Kurulumu ve tema ayarları burada

Ruby

Ruby ile geliştirme yaptığım için bu kısmı yazmam gerekiyor. Bu kısımda Rbenv, Ruby, Rails, Heroku gibi kurulumları yapacağız.

Ruby on Rails Kurulumu Burada

Şimdilik bu kadar gerekli bi işlem olursa buraya eklerim.